Przewodnik po górach    Strona Główna
   Tatry
    Opisy szlaków
    Schroniska
    Ośrodki turystyczne
    Szczyty
    Mapy
    TOPR
    Quiz tatrzański
   Karkonosze
    Opisy szlaków
    Atrakcje
    Ośrodki turystyczne
    Schroniska
    Mapy
    Quiz karkonoski
   Masyw Śnieżnika
    Opisy szlaków
   Gorce
    Opisy szlaków
   Beskid Żywiecki
    Opisy szlaków
   Beskid Sądecki
    Opisy szlaków
   Beskid Śląski
    Opisy szlaków
    Mapy
   Góry Izerskie
    Opisy szlaków
    Schroniska
   Góry Stołowe
   Pieniny
    Opisy szlaków
   Galeria
   Kamery w górach
   Linki
   E-mail
   Podróże po Polsce

Przewodnik po górach

  Schematy szlaków  
schematy szlakówPrzesieka - Złoty Widok - Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej jest trzecim pod względem wysokości wodospadem polskich Karkonoszy, po Wodospadzie Kamieńczyka oraz Wodospadzie Szklarki. Wodospad znajduje się w Przesiece, niewielkiej wsi położonej w gminie Podgórzyn. Położony na uboczu głównych szlaków, Wodospad Podgórnej jest jedną z rzadziej odwiedzanych atrakcji Karkonoszy. Pod względem wielkości ruchu turystycznego znacznie ustępuje słynniejszym wodospadom leżącym w okolicach Szklarskiej Poręby.

Najciekawsze dojście do Wodospadu Podgórnej prowadzi z Przesieki od rozstaju szlaków przy Walońskim Kamieniu. Rozstaj znajduje się na ul. Karkonoskiej, w górnej części Przysieki. Można do niego dojść z centrum niebieskim szlakiem. Szlak trzyma się głównej szosy asfaltowej przebiegającej przez Przesiekę, ścinając niektóre zakręty.

schemat

Znajdujący się przy rozstaju Waloński Kamień jest grupą niewielkich bloków skalnych. Na jednej ze skał wykształciły się kociołki wietrzeniowe, a także wykuty jest znak krzyża oraz ludzkiej dłoni. W ramach grupy wyróżnia się głaz zwany Chybotkiem. Waloński Kamień podlega ochronie jako pomnik przyrody.

Od skrzyżowania szlaków znaki niebieskie prowadzą dalej na Przełęcz Karkonoską. Szlaki żółty, zielony i czarny odbijają natomiast w lewo, w kierunku Wodospadu Podgórnej. Mijają wkrótce ośrodek Złoty Widok i doprowadzają do punktu widokowego, o takiej samej nazwie. Z odkrytego, trawiastego zbocza panorama Smogorni ze Słonecznikiem oraz kopuły szczytowej Śnieżki. Ścieżka sprowadza skrajem zbocza stromo w dół do rozstaju, gdzie odłącza w lewo czarny szlak, który doprowadza do Wodospadu Podgórnej od strony północnej.

Ciekawsze dojście do wodospadu stanowi szlak zielony. Wraz z żółtym szlakiem wprowadza wkrótce do lasu i kieruje się do rozwidlenia. Znaki żółte biegną dalej do Borowic, natomiast zielony szlak opuszcza się stromo w dół ku szumiącemu potokowi Podgórna. Przy grupie skałek punkt widokowy na górną kaskadę wodospadu.

Równolegle do skalnego wąwozu ścieżka sprowadza do mostku na Podgórnej, skąd otwiera się widok na wodospad. Dojście od rozstaju przy Walońskim Kamieniu zajmuje około 15 minut. Przy wodospadzie połączenie z czarnym szlakiem.

Wariant: Przesieka - Droga do Wodospadu - Wodospad Podgórnej

Alternatywne dojście do Wodospadu Podgórnej prowadzi z centrum ulicą Droga do Wodospadu. Jest to trasa krótsza i mniej męcząca. Drogą do Wodospadu dochodzi się do ujścia potoku Myja do Podgórnej. Znajduje się tutaj niewielki parking i jest to najdogodniejszy wariant dojścia do wodospadu dla zmotoryzowanych. Od parkingu droga prowadzi równolegle do Podgórnej, za szlakami czarnym i zielonym. Spacer od parkingu do Wodospadu Podgórnej zajmuje około 10 minut.


Wodospad Podgórnej opada ze skalnego progu kaskadami o łącznej wysokości około 10 metrów. Poniżej wodospadu znajduje się owalny kocioł eworsyjny, otoczony ścianami skalnego wąwozu. Wody kotła wykorzystywane są przez miłośników kąpieli i to nie tylko w sezonie letnim. Wodospad Podgórnej, w przeciwieństwie do Wodospadów Szklarki i Kamieńczyka, położony jest poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego. Przy wodospadzie usytuowana jest widokowa wiata oraz kilka stołów z ławkami. Zielony szlak prowadzi dalej do Borowic, zaś czarny do Sosnówki.

2012

Przesieka - DW Bałtyk
Złoty Widok
Śnieżka ze Złotego Widoku
Górna kaskada Wodospadu Podgórnej
Zejście do wodospadu
Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej
Skalny wąwóz
Widokowy mostek na potoku Podgórna
Wodospad PodgónejOpisy szlaków - wybierz szlak :         

Działy : Strona Główna - Tatry - Karkonosze - Masyw Śnieżnika - Gorce - Beskid Żywiecki - Beskid Sądecki - Beskid Śląski
Beskid Mały - Góry Izerskie - Góry Stołowe - Pieniny - Galeria - Kamery w górach - Linki - Podróże po Polsce

Google Web www.e-gory.com

© 1999-2015 www.e-gory.com