Przewodnik po górach    Strona Główna
   Tatry
    Opisy szlaków
    Schroniska
    Ośrodki turystyczne
    Szczyty
    Mapy
    TOPR
    Quiz tatrzański
   Karkonosze
    Opisy szlaków
    Atrakcje
    Ośrodki turystyczne
    Schroniska
    Mapy
    Quiz karkonoski
   Masyw Śnieżnika
    Opisy szlaków
   Gorce
    Opisy szlaków
   Beskid Żywiecki
    Opisy szlaków
   Beskid Sądecki
    Opisy szlaków
   Beskid Śląski
    Opisy szlaków
    Mapy
   Góry Izerskie
    Opisy szlaków
    Schroniska
   Góry Stołowe
   Pieniny
    Opisy szlaków
   Galeria
   Kamery w górach
   Linki
   E-mail
   Podróże po Polsce

Przewodnik po górach

  Schematy szlaków  
schematy szlakówmasywśnieżnika Masyw Śnieżnika   jest najwyższym pasmem górskim położonym w polskiej części Sudetów Wschodnich i zarazem drugim pod względem wysokości, po Karkonoszach (Śnieżka 1602m), pasmem w polskich Sudetach. Uwzględniając całe Sudety, wyższy od Masywu Śnieżnika jest jeszcze Wysoki Jesionik (Pradziad 1492m), położony w czeskiej części Sudetów Wschodnich. Masyw Śnieżnika jest pasmem transgranicznym i leży na terenie Polski oraz Czech. Obszar położony w granicach Polski liczy około 200km kwadratowych[3]. Północną oraz północno-wchodnią granicę Masywu Śnieżnika wyznacza dolina Białej Lądeckiej, za którą rozciągają się Góry Złote. Od wschodu dolina Morawki oraz Przełęcz Płoszczyna oddzielają Masyw Śnieżnika od Gór Bialskich. Rów Górnej Nysy na zachodzie oraz Przełęcz Międzyleska na południu, stanowią z kolei granicę między Masywem Śnieżnika oraz Górami Bystrzyckimi, a jednocześnie między Sudetami Środkowymi i Sudetami Wschodnimi. Po stronie czeskiej, na południu oraz południowym-wschodzie pasmo graniczy z Hanusovicką vrchoviną. Od 1981 roku Masyw Śnieżnika wchodzi w skład Śnieżnickiego Parku Kajobrazowego, obejmującego również Góry Bialskie i Góry Złote. Powierzchnia parku wynosi 28 800 ha[3].

masywśnieżnika2Najwyższym szczytem masywu jest Śnieżnik, leżący na granicy polsko-czeskiej i wznoszący się na wysokość 1425 metrów. Szczyt Śnieżnika stanowi centralny punkt całego masywu. Od nazwy szczytu nie tylko wywodzi się nazwa masywu, ale również stanowi on główny zwornik dla całego pasma, z którego rozchodzi się kilka grzbietów. W kierunku południowo-zachodnim biegnie graniczny i najwyższy grzbiet z Małym Śnieżnikiem (1326m), Goworkiem (1320m), Puchaczem (1190m) oraz Trójmorskim Wierchem (1146m). Graniczny jest również wschodni grzbiet obniżający się do Przełęczy Płoszczyna. Na południe odchodzi położony na terenie Czech grzbiet z Susiną (1321m). Pozostałe grzbiety leżą w Polsce. Na północ odbija krótki grzbiet ze Stromą (1166m), a w kierunku zachodnim ramię ze Średniakiem (1210m). W kierunku północno-zachodnim ciągnie się natomiast grzbiet ze Żmijowcem (1154m) oraz Czarną Górą (1205m), który za Przełęczą Puchaczówką przechodzi w pasmo Krowiarek. Masyw Śnieżnika zbudowany jest głównie z gnejsów oraz łupków łuszczykowych[2].

masywśnieżnika3W Masywie Śnieżnika wytyczonych jest sporo szlaków turystycznych, w tym bogata sieć szlaków rowerowych, a także do jazdy konnej. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsowości położonych w tym rejonie należą: Międzygórze, Stronie Śląskie, Kletno, Sienna, Bolesławów. Dojazd do Międzygórza zapewniają drogi lokalne odbijające od drogi krajowej nr 33, natomiast do pozostałych miejscowości możliwy jest dojazd z wykorzystaniem drogi wojewódzkiej nr 392. Masyw Śnieżnika oferuje kilka unikalnych, w skali Polski, atrakcji turystycznych. W okolicach Kletna, w dolinie rzeki Kleśnica znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, będąca jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, z niezwykle efektownymi formami naciekowymi. Jaskinia została odkryta w październiku 1966 roku podczas robót górniczych[1]. Również w rejonie Kletna dla ruchu turystycznego udostępniona jest nieczynna kopalnia uranu. W Międzygórzu, znanym z drewnianej zabudowy na wzór szwajcarski, znajduje się Wodospad Wilczki, drugi pod względem wysokości w polskich Sudetach. Z kolei pod szczytem Iglicznej położone jest Sanktuarium Marii Śnieżnej. Na zboczach Czarnej Góry oraz Żmijowca funkcjonuje nowoczesny ośrodek narciarski, a kolej linowa na Czarną Górę funkcjonuje również w sezonie letnim.

Bibliografia

[1] Chanas Ryszard, Czerwiński Janusz, Sudety Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974.
[2] Arczyński Stefan, Walczak Wojciech, W Sudetach Kłodzkich, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1969.
[3] Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie. Mapa turystyczna. 1:35 000, wydanie V, Compass 2009, ISBN 978-83-7605-086-7.Galeria XXV: Masyw Śnieżnika 2010 /Galeria II/

Galeria XXIV: Masyw Śnieżnika 2010 /Galeria I/

Opisy szlaków - wybierz szlak :         

Działy : Strona Główna - Tatry - Karkonosze - Masyw Śnieżnika - Gorce - Beskid Żywiecki - Beskid Sądecki - Beskid Śląski
Beskid Mały - Góry Izerskie - Góry Stołowe - Pieniny - Galeria - Kamery w górach - Linki - Podróże po Polsce

Google Web www.e-gory.com

© 1999-2015 www.e-gory.com