Przewodnik po górach    Strona Główna
   Tatry
    Opisy szlaków
    Schroniska
    Ośrodki turystyczne
    Szczyty
    Mapy
    TOPR
    Quiz tatrzański
   Karkonosze
    Opisy szlaków
    Atrakcje
    Ośrodki turystyczne
    Schroniska
    Mapy
    Quiz karkonoski
   Masyw Śnieżnika
    Opisy szlaków
   Gorce
    Opisy szlaków
   Beskid Żywiecki
    Opisy szlaków
   Beskid Sądecki
    Opisy szlaków
   Beskid Śląski
    Opisy szlaków
    Mapy
   Góry Izerskie
    Opisy szlaków
    Schroniska
   Góry Stołowe
   Pieniny
    Opisy szlaków
   Galeria
   Kamery w górach
   Linki
   E-mail
   Podróże po Polsce

Przewodnik po górach

  Schematy szlaków  
schematy szlakówslaski Beskid Śląski  jest grupą górską leżącą w zachodniej części polskich Beskidów. Granicę Beskidu Śląskiego stanowi od zachodu dolina Olzy oraz Przełęcz Jabłonkowska. Na poludniu masyw opada ku dolinie Czernianki oraz dolinie Soły, która na dalszym odcinku stanowi również wschodnia granicę oddzielającą Beskid Śląski od Beskidu Żywieckiego. Północne stoki Beskidu Śląskiego opadają natomiast ku Pogórzu Śląskiemu. W masywie Beskidu Śląskiego wyróżnia się dwa główne pasma rozgraniczone doliną Wisły: Pasmo Stożka i Czantorii oraz położone na wschodzie Pasmo Wiślańskie. Najwyższymi szczytami leżącymi w pierwszym paśmie są Kiczory (990m), Wielki Stożek (978m), Cieślar (920m), Wielki Soszów (886m), Wielka Czantoria (995m). W ramach Pasma Wiślańskiego wyróżnia się grupę Baraniej Góry (1220m) oraz grupę Skrzycznego (1257m), najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim. Rownolegle do masywu Skrzycznego biegnie pasmo z Kotarzem (960m) i Hyrcą (912m), które poprzez Przełęcz Karkoszczonkę łączy się na północy z grupą Szyndzielni (1026m) i Klimczoka (1117m). W centralnej części Beskidu Śląskiego wznosi się z kolei grupa Równicy (884m) i Trzech Kopców (810m), której zachodnie stoki opadają ku dolinie Wisły.

slaskiObszar Beskidu Śląskiego stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki górskiej. Szlaki turystyczne pokrywają gęsto cały masyw i wiodą przez większość najwyższych szczytów. W obrębie Beskidu Śląskiego usytuowanych jest kilkanaście schronisk turystycznych, w tym na Skrzycznem, na Przysłopie pod Baranią Górą, pod Stożkiem, Równicą, Szyndzielnią i Klimczokiem. Dodatkową atrakcję stanowią wyciągi krzesełkowe: czteroosobowy na Polanę Stokłosicę, leżącą u stóp Wielkiej Czantorii, dwuosobowy na Stożek, dwuodcinkowy na Skrzyczne oraz funkcjonujący od sezonu 2008/2009 wyciąg na Soszów Wielki. Pod szczyt Szyndzielni można natomiast wjechać kolejką gondolową z Bielska-Białej. Szlaki Beskidu Śląskiego są bardzo interesujące pod względem widokowym. Licznie występujące polany i hale oferują wspaniałe panoramy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można podziwiać masyw Babiej Góry oraz wzoszący się w oddali mur Tatr. Co ciekawe wiele spośród polan ma sztuczny charakter wynikający z faktu wcinania się przez osiedla w górskie grzbiety. W wielu miejscach Beskidu Śląskiego, w szczególności w Paśmie Wiślańskim, porastające grzbiety lasy świerkowe zostały bardzo mocno przerzedzone przez rozległe wiatrołomy.

slaskiDo najbardziej znanych miejscowości turystycznych położonych w rejonie Beskidu Śląskiego należą Bielsko-Biała, Wisła, Ustroń, Szczyrk, Brenna oraz Węgierska Górka. Szczyrk leżący w dolinie Żylicy u podnóża Skrzycznego jest jednym z głównych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Jednocześnie stanowi bazę wypadową w masyw Skrzycznego oraz grupę Klimczoka i Szyndzielni. Z Ustronia prowadzą szlaki w rejony Czantorii i Równicy. W Wiśle początek mają szlaki wiodące na Stożek, Trzy Kopce oraz Baranią Górę, na zboczach której położone są źródła Wisły. Z kolei Węgierska Górka leżąca w dolinie Soły jest dogodnym miejscem do wypadów w rejon Baraniej Góry oraz w masyw Romanki, który należy już do Beskidu Żywieckiego. Ośrodki turystyczne Beskidu Śląskiego połączone są dość dobrze rozwinięta siecią dróg, które przebiegają między innymi przez znane przełęcze "samochodowe": Przełęcz Kubalonkę (761m), leżącą pomiędzy Wisłą i Istebną oraz Przełęcz Salmopolską (934m), położoną pomiędzy Wisłą i Szczyrkiem. Do Ustronia i Wisły doprowadzona jest linia kolejowa biegnąca z Bielska-Białej przez Skoczów i Goleszów. Przez Węgierską Górkę przebiega natomiast linia kolejowa z Żywca do Zwardonia. Rejon Beskidu Śląskiego stanowi również dobre miejsce do uprawiania sportów zimowych.

Bibliografia

[1] Barański Mirosław J., Beskid Śląski. Pasmo Stożka i Czantorii. Przewodnik turystyczny, Wydawnictwo PTTK Kraj, Warszawa-Karków 1988.
[2] Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa turystyczna. 1:75 000, wydanie 3, Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa 2005.Galeria XXI: Klimczok, Skrzyczne, Barania Góra 2009

Galeria XX: Czantoria, Stożek, Wisła 2009

Opisy szlaków - wybierz szlak :         

Działy : Strona Główna - Tatry - Karkonosze - Masyw Śnieżnika - Gorce - Beskid Żywiecki - Beskid Sądecki - Beskid Śląski
Beskid Mały - Góry Izerskie - Góry Stołowe - Pieniny - Galeria - Kamery w górach - Linki - Podróże po Polsce

Google Web www.e-gory.com

© 1999-2015 www.e-gory.com